Tā kā šis ir īpašs mēnesis, 7. novembrī skolā viesojās ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministra biroja vadītājs – padomnieks Aldis Bukšs, kurš palīdzēja 9.klašu skolēniem izzināt un ieiet Latvijas likumu un varas pasaulē. Vai zinājāt, ka līdz 1934. gadam varēja balsot tikai no 21 gadu vecuma, nevis no 18 gadiem, kā mēs esam pieraduši?
Mazs kopsavilkums par to, ko varēja uzzināt lekcijas laikā:
Latvijā ir demokrātiska valsts iekārta – tiesu vara, likumdevējvara un izpildvara. Lekcijā runājām par Latvijas bijušajiem un tagadējo valsts prezidentu Egilu Levitu. Katram ir iespēja kļūt par daļu no valsts valdošajiem spēkiem. Tiesa ir neatkarīga no likumdevējvaras un izpildvaras, jo pakļaujas tikai valsts likumiem un nekam citam, tāpēc taisnas tiesas simbolam – grieķu dievietei Temīdai – mākslas darbos ir aizsietas acis, lai visus vērtētu tikai pēc likuma.
Tālāk Aldis Bukšs stāstīja arī par valsts kontroli, kura pārbauda, cik legāli, godīgi un saprātīgi rīkojas valsts pārvaldes institūcijas. Mazliet iepazināmies arī ar svarīgākajām cilvēka pamattiesībām:
Uzzinājām arī, ka pirmā Saeimas sapulce notika 7. novembrī pirms 100 gadiem.
Satversmes vēstnesis izskaidroja arī nozīmi Satversmei un ko tā nozīmē tautai. Satversme ir valsts pamatlikums, no šī likuma izriet arī skolas iekšējās kārtības noteikumi. Satversmē kopā ir 111 panti, un vēstnesis nosauca arī dažus piemērus:
1.pants – Latvija ir neatkarīga, demokrātiska republika.
2.pants – Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai.
4.pants – Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda. Latvijas karogs ir sarkans ar baltu svītru.
Šī ir informācija, kuru ir noderīgi zināt visiem valsts pilsoņiem, lai tie zina gan savas tiesības, gan valsts likumus!
Paldies mūsu Satversmes vēstnesim Aldim Bukšam!
Linda Ieviņa, 9.a