Jau vairāk kā gadu sabiedrības lielākais izaicinājums ir sadzīvot ar esošajiem ierobežojumiem, izolācija ir atstājusi iespaidu uz sabiedrību, īpaši, uz jauniešu psihoemocionālo veselību. Pusaudžu ikdienā viedierīcēm bija liela nozīme jau pirms pandēmijas. Šobrīd ir sajukušas robežas, jo gan mācību darbs, gan izklaide notiek internetā. Sociālie tīkli atstāj lielu ietekmi uz jauniešu psihi, tāpēc kopīgi visai sabiedrībai ir jāmācās sabalansēti pavadīt laiku, virtuāli komunicējot.
25. martā Valmieras Viestura vidusskolas 8. un 9. klašu skolēni projekta “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Valmierā” ietvaros piedalījās Raivja Logina tiešsaistes lekcijā “Esi saprātīgs un nosvērts”. Lekcijas laikā skolēni guva ieskatu par cilvēka psihiskās veselības stabilitātes ietekmējošiem faktoriem, par vecāku audzināšanas ietekmi uz bērna daudzpusīgu attīstību.
21.gadsimta steidzīgais ikdienas ritms ir iezīmējis plaisu vecāku un bērnu attiecībās. Lekcijā tika aktualizēta cieņas nozīme arī ģimeniskās attiecībās. Šo sarežģīto situāciju ir vieglāk pārvarēt, ja jaunietis jūt, ka ir uzklausīts un saņem atbalstu. Svarīgi runāt par to, kas nomāc, ik dienu – īpaši pandēmijas laikā. Dažāda emociju gamma – prieks, gandarījums, saviļņojums, dusmas, skumjas, uztraukums – var būt reakcija uz apkārt notiekošo. Stāstiet, runājiet, ļaujiet vaļu emocijām, lai ir iespēja izprast!
Psihiatrs Raivis Logins lekcijas laikā aktualizēja kaitīgo vielu ietekmi uz pusaudžu veselību. Svarīgi atcerēties, ka kaitīgo vielu lietošanas sekas nav tūlītējas. Lekcijā atgādināja un aktualizēja, ka apreibinošu vielu lietošana ilgā laika periodā atstāj neatgriezeniskas sekas cilvēka psihiskajā veselībā un ne tikai.
Rūpēsimies par savu labizjūtu un veselību katru dienu!
Anda Upīte un Sandra Baumane,
direktora vietnieces