Valmieras Viestura vidusskolas 12.c klases skolēni – Līva Ejuba, Ilvars Čukurs un Kaspars Rozītis – ir ļoti erudīti jaunieši, tādēļ uzsāka skrējienu radošuma maratonā – 2019./2020. gada Latvijas Kultūras kanona konkursā. Šī gada galvenā virstēma bija brīvība, kas jāsaskata arī Kultūras kanonā.
Pirmā kārta norisinājās 2019. gadā no 14. līdz 18. oktobrim. Uzdevums – prezentēt 3 Latvijas Kultūras kanona vērtības, sasaistīt tās ar brīvības vēsmām, kā arī vēstīt par radošo un savu brīvību. Viesturskolas audzēkņiem nācās sasparoties, jo starta šāvienu viņi dzirdēja pirmie 14. oktobrī Cēsu Vēstures un mākslas muzejā. Nedaudz sabijušies viņi lūdza, lai dod iespēju prezentēt vismaz piektajiem pēc kārtas, jo šķita, ka citi jau zina, ko un kā darīt šajā konkursā. Pārsteigums! Sarakstā pirmie. Prezentē pirmie. Pārņēma uztraukums un bailes, taču tās ātri aizmirsās, jo svarīgi bija tikt tālāk, skriet ātrāk, sajust kā vējš dzen uz priekšu. Aiz audzēkņu prezentācijas slēpjas izpēte, vienaudžu aptaujāšana, jaunu kontaktu dibināšana un daudz negulētas naktis, jo galvā nepārtraukti sita radošais brīvības zvans, ka ir laiks. Ir laiks darīt, pierādīt sevi. Uz prezentāciju ieradušies ādas jakās, sarkanās un dzeltenās padomju laika ķiverēs, džinsos un kedās, lai reprezentētu trīs Latvijas Kultūras kanona vērtības – Imantu Ziedoni, mopēdu Rīga-12 un filmu “Vai viegli būt jaunam?”, tādējādi žūrija tika mazliet šokēta. Lai gan līdz pilnīgai brīvībai netika aizskriets. Pietrūka nedaudz sevis.
Otrajā kārtā jeb radošajā seminārā 2020. gada 10. janvārī cerējām uzzināt, kā darbā pilnvērtīgi pievienot arī savas sajūtas, savas ilgas uz brīvi, cerības un sapņus. Tās bija mācības, kurās bija iespēja uzzināt, kā parādīt savu ideju, virzīt to uz realizācijas pusi. Tas ir svarīgi, jo fināla uzdevums bija radīt veltījumu Latvijas valsts simtgades svinību ceturtajam gadam – 2020. – Brīvības gadam. Pilnīga radošā brīvība. Īsteno, kā vien vēlies – izstādes, performances, instalācijas vai jebkādā citā formā. Lai jaunieši galīgi neapmaldītos un neapstātos trases vidū skrējiena laikā, izzinošas lekcijas un nodarbības seminārā pasniedza mākslinieks Kristians Brekte, dizainere Ingūna Elere, režisore Krista Burāne, kā arī RIBOCA komanda – vadošā producente Kitija Vasiļjeva, programmu direktors Kaspars Vanags un RIBOCA2 izglītības projektu vadītāja Una Meiberga.
Tālāk – idejas radīšanas process. Bija atlicis mazāk par mēnesi līdz Latvijas Kultūras kanona finālam 31. janvārī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Tika radīta diezgan sarežģīta, finansiāli dārga ideja, kā ar svētkos un atceres dienās neizlietotajām svecītēm atgādināt par ilgtspējību, kā arī pieminēt Latvijas Kultūras kanona vērtības – Kārli Zāli un Brīvības pieminekli. 2022. gadā sagaidāma arī pieminekļa simtgade. Viesturskolas komanda godalgotas vietas neguva, taču saņēma īpašu atzinību no žūrijas locekļiem.
Par projektu interesi izrādījusi arī Rīgas pieminekļu aģentūra, kas jauniešus aicina rakstīt projektu un pieteikt sevi dalībai Rīgas ikgadējā Mūsdienu kultūras forumā “Baltā nakts”. Brīvība sasniegt un reizē nesasniegt finiša taisni.