Viesturietes viesojas Eiropas Parlamentā

Pavasaris atnāk ar jaunām iespējām.  Martā Valmieras Viestura vidusskolas interešu izglītības programmas „Līderis” dalībnieces saņēma brīnišķīgu ziņu – uzaicinājumu apmeklēt Eiropas Parlamentu. Sākās satraucošais gatavošanās laiks lidojumam uz Briseli. Kopā ar desmit 9. klašu jaunietēm devās programmas pedagoģe Lolita Vanaga un skolas direktora vietniece izglītības jomā Anda Upīte-Markuse.

Programmas “Līderis” dalībniece Linda Ieviņa stāsta: ”Agri no rīta pa tiešo no lidostas devāmies uz Eiropas Parlamentu. Mūs laipni sagaidīja EP Priekšsēdētāja vietnieka Roberta Zīles asistentes Emīlija Laima Liepa un Guna Zaķe-Baltā. Mēs apskatījām Parlamenta telpas, mākslas darbus, klausījāmies stāstījumu par EP darbu – ko tas pārstāv un kādi ir galvenie mērķi šai organizācijai, kā arī varējām apskatīt  zāles izkārtojumu un uzzināt debašu un balsošanas noteikumus. Ir 3 plenārsēžu zāles, tās atrodas Briselē, Luksemburgā un Strasbūrā. Mums bija iespēja atrasties Briseles plenārsēžu zālē un uzzināt vairāk par sagatavošanos sēdēm, balsošanas procesu. Šeit notiek arī aktīvas diskusijas starp politisko partiju deputātiem. Kopā Eiropas Parlamentā ir 705 deputāti, un šeit tiek pārstāvētas apmēram 190 politiskās partijas. Šobrīd Eiropas Savienībā ir iekļautas 27 valstis un tiek veiktas pārrunas vēl ar 5 potenciālām dalībvalstīm. Lai diskusijās netraucētu valodas barjera, piedalās arī 8 – 9 tulki. Izglītojošajā lekcijā uzzinājām, ka katru pusgadu Eiropas Parlamentā ir iespēja pieteikties uz prakses vietām. Daudzi studenti, arī no Latvijas, izmanto šo iespēju.”

Pēcpusdienā bijām Eiropas Parlamentu apmeklētāju centrā “Parlamentarium”, kur ar multivides ceļvežu palīdzību, kas 24 valodās piedāvā labāk iepazīt Eiropu, EP vēsturi no pirmsākumiem līdz mūsdienām, ar interaktīvas grīdas kartes palīdzību var doties virtuālā ceļojumā uz dažādām Eiropas valstīm, iepazīt EP deputātus, nosūtīt foto vēstījumu u.c. izglītojošas aktivitātes.

Šī brauciena laikā nedaudz iepazinām skaisto Briseli, pārsteidza Grand Place vērienīgums, kas ir Briseles lielais laukums, nogaršojām Beļgijai raksturīgo desertu – beļģu vafeles. Brisele ir liela un skaista pilsēta, pazīstama ar saviem parkiem un muzejiem. Mēs apmeklējām Atomium, kas ir viens no Briseles ievērojamākajiem apskates objektiem un simboliem. Tur savijas kopā vēsturiskais un mūsdienīgais. “Mini Eiropa” parkā izmantojām iespēju pāris stundu laikā uzzināt par katrai Eiropas Savienības valstij raksturīgajiem objektiem. Par Latviju stāsta Brīvības piemineklis un Baltijas ceļš. Otrās dienas noslēgumā guvām iedvesmu, apmeklējot Dizaina muzeju.

Noteikti jāpiemin iespēja Briseles vecpilsētā tikties, aprunāties un kopā pusdienot ar EP Priekšsēdētāja vietnieku, deputātu no Latvijas Robertu Zīli.  Ielūdzām viņu apmeklēt Valmieras Viestura vidusskolu un tikties ar vecāko klašu skolēniem un skolotājiem.

Trīs dienās brauciena dalībnieces ir guvušas jaunas zināšanas, pieredzi, iespaidus un atziņas. 

“Man patika tikšanās ar deputātu Robertu Zīli, viņš paplašināja manu redzesloku par politiku un radīja vēlmi nākotnē interesēties par to vairāk. Man ļoti patika, ka mums bija iespēja apskatīt dažādus muzejus, jo Latvijā nav līdzīgu.”

“Šo dienu laikā ieguvu daudz jaunu atziņu un mērķu, domājot par savu nākotni. Roberts Zīle un viņa komanda tiešām ir ļoti atsaucīga, paldies viņiem un Viesturskolas vadībai!”

“No šī brauciena ieguvu mācību, ka dzīvē ir jāizmanto dotās iespējas, tās spēj pilnveidot mani.”

“Šis projekts bija ļoti interesants un noderīgs, man noteikti tas paliks atmiņā. Šķiet, ka šis arī mūs visas vairāk satuvināja, jo atpakaļ atbraucām visas jau kā labas draudzenes. Visinteresantākais bija satikties ar deputātu Robertu Zīli, nedaudz iepazīt viņu un uzzināt, cik viņš īstenībā ir jauks, gudrs un atvērts cilvēks.”

“Šajā braucienā es ieguvu atziņu, ka nevajag koncentrēties uz vienu konkrētu veidu, kā kaut ko sasniegt, bet vajag skatīties plašāk. Tiekoties ar Robertu Zīli, sapratu, ka EP deputāti ir tādi paši cilvēki kā mēs.”

“Es ilgi vēl atcerēšos, kā, staigājot pa Briseles ielām, smaržo gardās vafeles un cik skaista tur ir arhitektūra. Manuprāt, ir svarīgi iepazīt citas vietas ārpus Latvijas, kā arī domāju nākotnē atkal apmeklēt Briseli.’’

“Šajā ceļojumā uz Beļģiju es ieguvu jaunas zināšanas par viņu kultūru, tradicionāliem ēdieniem un, protams, par Eiropas Parlamentu arī. Vislabāk es atceros braucienus ar metro un “Atomium”, skati no augšas bija tiešām iespaidīgi.”

“Viss ceļojums bija labi saplānots, jautrs un izglītojošs. Man patika pavadīt laiku Mini Eiropas parkā, kā arī Dizaina muzejā bija ļoti interesanti. Bija liels gods tikties, uzdot jautājumus un pusdienot kopā ar deputātu Robertu Zīli.”

“Šajā braucienā es ieguvu atziņu, ka jebkuram ir iespēja kļūt par daļu no Eiropas Parlamenta, ja vien ir vēlme un mērķis.” 

Liels paldies Robertam Zīlem, kurš mūs laipni uzņēma, kā arī pateicamies viņa komandai – Gunai un Emīlijai. Paldies pulciņa vadītājai Lolitai Vanagai par iedvesmojošā brauciena organizēšanu!

Programmas “Līderis” dalībnieces