KIVA

2024./2025. mācību gads.

KiVa antibulinga apmācības Priekuļos

2025. gada 13. martā mūsu skolas pārstāvji devās uz Priekuļu pamatskolu, lai piedalītos KiVa programmas skolu komandām veltītajā forumā. Pasākumā pulcējās dažādu skolu pārstāvji, lai dalītos pieredzē un gūtu jaunas zināšanas par efektīvu mobinga novēršanu skolās.

Foruma diena sākās ar iedvesmas stāstu, ko vadīja Uzvediba.lv eksperte Līga Bērziņa. Viņa dalījās ar vērtīgām atziņām par skolu lomu mobinga mazināšanā un skolēnu labsajūtas veicināšanā. Pēc tam visi dalībnieki iesaistījās KiVa programmas saliedēšanās aktivitātēs, kas ļāva labāk iejusties, sadarboties un saprast, cik būtiska ir atbalstoša vide ikvienam skolēnam.

Īpaši vērtīga bija sadaļa, kurā dažādas skolas dalījās ar savu pieredzi KiVa programmas īstenošanā. Mēs uzzinājām, kā Priekuļu pamatskola un Carnikavas vidusskola veicina drošu vidi savās izglītības iestādēs un kādas metodes palīdz viņiem cīņā pret mobingu.

Pēc iedvesmojošām diskusijām sekoja pusdienu un tīklošanās pauze, kurā dalībniekiem bija iespēja neformālā gaisotnē pārrunāt foruma galvenās atziņas un dalīties savā pieredzē.

Dienas otrā daļa tika veltīta padziļinātai izpratnei par KiVa programmas rezultātiem un Somijas kolēģu pieredzi, kā arī praktiskam darbam grupās. Diskusijās mēs analizējām dažādas pieejas, kā vēl veiksmīgāk ieviest KiVa programmu skolās. Foruma noslēgumā katra grupa prezentēja savus priekšlikumus, piedāvājot radošas un inovatīvas idejas KiVa programmas attīstībai Latvijā.

Šis forums bija ne tikai informatīvs, bet arī iedvesmojošs – mēs guvām jaunus iespaidus, idejas un motivāciju turpināt darbu pie mobinga mazināšanas skolā. KiVa programma ir spēcīgs instruments, kas palīdz veidot draudzīgāku, drošāku un cieņpilnāku skolas vidi, un mēs ar lepnumu turpināsim tās ieviešanu arī savā skolā!

#KiVaLatvija #PretMobingu #DraudzīgaSkola

Kiva programmas apmācībās piedalījās  koordinatori Lolita Vanaga un Iveta Upīte    

 

KiVa konference “Par drošu un cieņpilnu vidi skolās”

Valmieras Viestura vidusskola jau otro gadu piedalās “KiVa” antibulinga programmā, kuras mērķis ir novērst un mazināt bulinga izplatību skolēnu vidū.

“KiVa” ir izstrādāta Turku Universitātē (Somija), balstoties uz pētījumiem un praktisku pierādījumu bāzi par bulingu un tā mehānismiem. Programmas nosaukums ir saīsinājums no somu vārdiem “Kiusaamisen Vastainen”, kas nozīmē “pret pāridarījumu” jeb antibulings.

2024.gada 29. maijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās KiVa konference “Par drošu un cieņpilnu vidi skolās”, kurā piedalījās arī mūsu skolas pārstāvji –  programmas koordinatore un direktora vietniece audzināšanas darbā Lolita Vanaga un skolas sociālā pedagoģe Iveta Upīte. Konference bija nozīmīgs notikums, kas pulcēja izglītības jomas speciālistus, skolu vadību un pedagogus no visas Latvijas, lai kopīgi meklētu risinājumus efektīvai vardarbības un mobinga novēršanai skolās.
 
Konferenci atklāja izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde un Valsts kancelejas pārstāvji. Tās ietvaros tika apskatīti tādi temati kā:
  • vardarbības prevencijas iespējas,

  • starptautiskā pieredze KiVa programmas ieviešanā,

  • skolēnu emocionālās drošības stiprināšana.

 
Īpašu uzmanību izpelnījās praktiskās darbnīcas, kur dalībniekiem bija iespēja padziļināti iepazīties ar dažādām tēmām – sākot no literāro varoņu lomas mobinga prevencijā līdz direktora iesaistei drošības kultūras veidošanā skolā. Tika analizēti arī jautājumi par komunikāciju bez kritikas, seksuālo vardarbību, vecāku līdzdalību un draudzīgām klases attiecībām.
 
Šī konference mums deva iedvesmu un jaunas idejas, kuras plānojam īstenot arī mūsu skolā, lai vēl vairāk stiprinātu drošu, cieņpilnu un iekļaujošu vidi katram skolēnam.
Jaunās idejas un aktivitātes iedvesmoja mūsu skolas 4.c klasi un klases audzinātāju Ingu Kraukli aktīvam grupu darbam. Tā mērķis bija veicināt cieņpilnu vidi klasē un skolā. Programmas Kiva mācību noslēguma laikā, grupai tika dots uzdevums atrisināt atstumšanas un klases biedra nepieņemšanas situāciju. Skolēniem tas izdevās! Klase izveidoja video sižetu, kas saprotamā veidā rod problēmas risinājumu! Paldies! 
 
Iespaidos dalījās skolas sociālā pedagoģe Iveta Upīte